O koleji

O koleji

Lokalita a dostupnost

LokalitaKolej Kajetánka je jednou z osmnácti vysokoškolských kolejí Univerzity Karlovy. Nachází se na Břevnově v Praze 6. Břevnov patří ke klidným částem Prahy plným zeleně. Kolej bezprostředně sousedí s nedávno zrekonstruovaným stejnojmenným parkem. Poměrně blízko koleje se dále nachází sady a zahrady Břevnovského kláštera, park Ladronka nebo známá obora s letohrádkem Hvězda.

V okolí koleje je dostatek obchodů i restaurací, nejbližší větší prodejnou je Billa (cca 5 minut chůze). Dostupnost do centra města je velmi dobrá, pomocí MHD za přibližně 20 minut v závislosti na denní době. Přímo u koleje se nachází autobusová zastávka Kajetánka (linky 180, 184 a noční 507). Těmi je možné dostat se do Motola, Jinonic nebo na stanice metra linky A (zelená) Hradčanská a Dejvická. Přibližně pět minut chůze od koleje je tramvajová zastávka Drinopol (linky 22, 25 a noční 57), odkud se můžete svézt přímo do centra města nebo na Vypich, kde stojí další obchod, největší Kaufland v ČR.

Rozdělení koleje

Kajetánku tvoří dva sousedící objekty označené čísly.

KAJ-BObjekt Kajetánka I (často označován jen jako K1) se skládá ze dvou výškových budov s patnácti nadzemními podlažími. Pokoje na K1 jsou jednolůžkové a dvoulůžkové a jsou rozděleny do tzv. buněk. Každou buňku tvoří jeden jednolůžkový a jeden dvoulůžkový pokoj. Buňka má vlastní ledničku, koupelnu a WC. Na každém patře je osm buněk a jedna společná kuchyňka se dvěma vařiči, troubou a mikrovlnkou. Obě výškové budovy jsou propojeny nízkou budovou menzy Kajetánka, kde se v pracovních dnech vaří obědy.DSC_0002

Objekt Kajetánka II (zkráceně K2) je tvořen budovou ve tvaru písmena U se šesti nadzemními podlažími. Pokoje na K2 jsou pouze dvoulůžkové a jsou rozdělené do buněk po dvou. Každá buňka má vlastí koupelnu a WC, každý pokoj na K2 má vlastní kuchyňku s ledničkou a vařičem.

Vybavení a dostupné služby

DSC_0032V obou objektech se nachází studovny, televizní místnost, prádlena, sušárny a sklad ložního prádla. Na K1 jsou navíc ubytovací kancelář, kancelář vedoucí koleje, bezplatně přístupná internetová kavárna iRoom s možností tisku, kopírování a skenování, místnost s kulečníkem a společenská místnost s klavírem. Na K2 je zase posilovna, místnost se stolním tenisem, hudební místnost s klavírem a temná komora. Na vrátnicích obou kolejí je možné si kdykoliv zakoupit obložené bagety za dotované ceny a k dispozici jsou automaty s občerstvením a na tisk. Vstup do koleje není nijak časově omezen.

13115742_10205219983173295_236285371_nVšechny pokoje jsou plně vybavené nábytkem a lůžkovinami, v ceně ubytování je také vypůjčení a pravidelná výměna povlečení a prostěradel, můžete si však pochopitelně přivést i vlastní. Přibližně polovina pokojů má balkon (společný s druhým pokojem na buňce). Na všech pokojích je k dispozici zásuvka pro připojení k internetu. Připojení stojí 100 Kč měsíčně a platí se spolu s kolejným. V prostorách vrátnic, studoven a iRoomu je navíc bezplatná wifi síť Eduroam (přístupná studentům vysokých škol z ČR i zahraničí). V iRoomu jsou navíc zdarma přístupné tři počítače s připojením k internetu.

DSC_0003K1 byla otevřena v roce 1973. V letech 2011 a 2012 byla provedena výměna oken a rekonstrukce balkonů, v roce 2015 zateplení budov a oprava střechy. Všechny čtyři výtahy prošly rekonstrukcí v roce 2011 nebo 2014. Na K2 byl provoz zahájen v roce 1983. V letech 2006 až 2010 zde probíhala rekonstrukce sociálních zařízení, v roce 2011 rekonstrukce obou výtahů, v letech 2012 a 2013 oprava střechy a v roce 2015 výměna oken a zateplení budovy. Rekonstruované jsou také kuchyňky na K1 a iRoom, vchody do obou objektů a vrátnice na K2. Na většině pokojů jsou nové postele včetně matrací, na některých je vyměněný veškerý nábytek.

Srovnání budov

Výhodami K1 jsou těsná blízkost zastávky autobusů, menza pod jednou střechou, trouby a mikrovlnky v kuchyňkách a krásný výhled z vyšších pater. Nevýhody představují menší pokoje, společné kuchyňky využívané i pro hlučnější akce studentů a také hluk od blízké ulice Patočkova. Pokud bydlíte v některém z vyšších pater, strávíte také hodně času čekáním na výtah.

Na K2 je díky větší vzdálenosti od silnice a absenci vhodných prostor pro pořádání hlučných párty větší klid. Také pokoje jsou větší a mají vlastní kuchyňku, i když jen s vařičem. Ubytovaní na K2 si také chválí osobnější a přátelštější atmosféru. Výhodu představuje také pro sportovce posilovna a pro umělce hudební místnost přímo v jedné budově. Budete se ale muset smířit s o něco větší vzdáleností na zastávky a tenkými stěnami mezi pokoji na jedné buňce.